proof of work - ضمانت کار یا Proof of work چیست؟

ضمانت کار قطعه‌ای از داده است، که  تولید آن چه از نظر زمان چه از نظرهزینه دشوار است و این قطعه از داده باید ملزوماتی را برآورده سازد و بررسی می‌گردد که آیا داده مورد نظر مطابق نیازهای ذکر شده است یا نه.

شیوه تولید ضمانت کار یا Proof Of Work

تولید ضمانت کار می‌تواند یک فرایند تصادفی با احتمال کم باشد، به طوری که قبل از اینکه ضمانت کارمورد نیاز ساخته شود،

مقدار زیادی آزمون و خطا مورد نیاز است. بیت کوین از ضمانت کار هش‌کش استفاده می‌کند.

مثالی برای Proof of work

یک مثال ملموس برای هش‌کش که از شیوه هش‌کش استفاده می‌نماید، برنامه‌ای برای جلوگیری از هرزنامه‌هاست که از ضمانت کار برای تایید هر ایمیل ( حتی آدرس) استفاده می‌نماید.

ایمیل‌های سالم به راحتی قادر به تولید ضمانت هستند، اما اسپمرها دشواری زیادی(قدرت محاسباتی زیاد) برای تولید ضمانت کار خواهند داشت و همین باعث جلوگیری از دریافت هرزنامه می‌گردد.

متد اثباتی هش‌کش در بیت کوین برای تولید بلاک‌های جدید و تایید آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه به اطلاعات و داده‌های لازم برای بلاک‌ها جدید گره خورده است. سختی سیستم نیز به گونه‌ای تنظیم شده که هر بلاک جدید در ده دقیقه ساخته شود.

براساس احتمال کم ساخت بلاک جدید، مشخص نیست که کدام کامپیوتر موجود در شبکه موفق به ساخت بلاک جدید خواهد شد.

برای اینکه یک بلاک تایید شود، نیاز است که هشی که به آن اختصاص داده می‌شود کمتر از هدف فعلی باشد. این بدان معناست که هر بلاک حاوی هش بلاک‌های قبل از خود است و این یک زنجیره‌ی به هم پیوسته است و شامل کار و پروسه زیادی می‌شود.

تغییر یک بلاک مستلزم ساخت یک بلاک جدید به علاوه ساخت تمام بلاک‌های قبل از آن است، یعنی برای ساخت یک بلاک جدید کامپیوتر باید تمام بلاک‌های قبل از این بلاک را از نوبسازد و این مستلزم کار زیادی است.

البته از مزایای آن می‌توان به جلوگیری از تقلب اشاره کرد.

الگوریتم ضمانت بیت کوین

رویه مورد استفاده بیت کوین برای ضمانت کار SHA-256 می باشد، که توسط خود بیت کوین معرفی شده است. از دیگر الگوریتم‌های مورد استفاده برای ضمانت کار می‌توان به scrypt, Blake-256, CryptoNight, HEFTY1, Quark, SHA-3, scrypt-jane, scrypt-n اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *