bitcoin difficulty 1024x512 - سختی شبکه بیت کوین چیست؟

سختی شبکه به مقدار زمانی اطلاق می‌شود که یک ماینر می‌تواند یک بلاک را استخراج نماید.

مشکل سختی محاسباتی

استخراج یک بلاک بیت کوین دشوار است، زیرا هش(نوعی تابع که مساله‌های رمزنگاری‌شده با سختی‌های متفاوت را طراحی می‌کند) SHA-256 که هش هدر یک بلاک است باید کمتر یا مساوی بلاک هدف باشد، تا توسط شبکه تایید شود.

این مشکل را می‌توان برای توضیح دادن ساده نمود، به این صورت که هش یک بلاک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود. و محاسبه یک بلاک که دارای تعداد زیادی هش می‌باشد، بسیار اندک است. تلاش زیادی لازم است تا یک هش جدید در هربار ساخته شود و این براساس عمکرد هش‌کش می‌باشد.

میزان سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین، مقیاسی است برای سنجش میزان سختی، جهت پیدا کردن یک بلاک جدید، در مقایسه با ساده ترین بلاکی که تا کنون یافت شده است. پس از هر 2016 بلاک باید یکبار دیگر سختی محاسبه گردد، 2016 بلاک را می‌توان در دو هفته ساخت که این به این معنی است که هر بلاک با این سختی در 10 دقیقه ساخته می‌شود.

هرچه استخراج کنندگان بیشتری به شبکه وارد می‌شوند، نرخ تولید نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه زمانی که نرخ ساخت بلاک‌های جدید افزایش می‌یابد، سختی شبکه نیز افزایش می‌یابد تا جبران افزایش این تعداد گردد و باعث کاهش میزان تولید بلاک خواهد شد. هر بلاکی که توسط استخراج گران مخرب تولید شود توسط شبکه قبول نخواهد شد و ارزشی نخواهد داشت.

پاداش شناسایی یک بلاک

وقتی یک بلاک کشف می‌شود، کاشف آن بلاک می‌تواند پاداشی دریافت نماید که شامل تعدادی بیت کوین می‌گردد. البته این پاداش توسط تمام اعضای شبکه مورد قبول است و در حال حاضر مبلغی در حدود 12.5 بیت کوین می‌باشد. این مقدار پس از کشف هر 210000 بلاک نصف می‌گردد.

هراستخراج گر نیز مقداری پول زمانی که دیگر کاربران به معامله می‌پردازند دریافت می‌کند. این مبلغ انگیزه‌ای برای ماینرهاست که اجازه معماله در بلاک خود را بدهند. در آینده که استخراج گران جدید پا به این عرصه می‌گذارند، هزینه‌های انتقال وجه درصد قابل توجهی از درآمد معدنچیان را شامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *