what is hashcash - هش‌کش چیست؟

هش‌کش متدی از ضمانت کار است، که در اصل برای جلوگیری از دریافت هرزنامه توسعه یافت و قبل از ارسال ایمیل صحت آن را تایید می‌نماید. می‌توان هش‌ کش را قلب استخراج بیت کوین نامید. مام ماینرهای شبکه بیت کوین چه از CPU, GPU, FPGA یا  ASIC استفاده کنند، سعی می‌کنند هش‌ کش های بیشتری تولید کنند که همین امر سبب تایید و تکامل سیستم بلاک چین می‌گردد و انتقالات بلاک چین را تایید می نماید.   

چرا هش‌کش؟

اگر ما بیت کوین را یک کالای دیجیتال در نظر بگیریم، می توان انتظار داشت که مانند تمام محصولات و کالاهای دیجیتال عده‌ای سعی در تولید کپی این محصول نمایند و این باعث می‌شود که در خوشبینانه ترین حالت تعداد بیت کوین‌ها دوبرابر گردد، راه حل این مشکل بلاک چین است که با هربار انتقال بیت کوین آن را ثبت می‌نماد و از این موضوع جلوگیری می‌کند.

از آنجایی که بلاک چین عمومی است، نیاز است برای امنیت بیشتر سازوکاری استفاده کنیم که توافقات معاملات روی آن صورت گیرد، این سازوکار ضمانت کار نام دارد که از هش‌کش استفاده می‌نماید.

هش‌کش چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم هش‌ کش نسبتا ساده است، هش‌ کش یک دیتا را بارها و بارها هش می‌نماید و این پروسه تا زمانی ادامه دارد که یک هش مشخص با تعداد صفر قبل از آن شناسایی شود و زمانی که هش‌ کش استخراج را به اتمام رساند و کنترل را به کاربر مورد نظر برگرداند، دو زمان مختلف بر روی صفحه نمایش داده می‌شود: فیلد زمان کاربر و مدت زمانی که هش‌ کش از CPU استفاده نموده است. زمان استفاده هش‌ کش از CPU  با افزایش سختی سیستم افزایش می‌یابد. برای هر ضمانت کار اضافی زمان استفاده از پردازنده دو برابر می‌شود.

 

هش‌کش در کجا استفاده شده است؟

هش‌کش نخستین بار برای جلوگیری از هرزنامه مورد استفاده قرار گرفت. اما امروزه کاربرد آن طیف وسیعی از برنامه‌ها را در برگرفته است.

 

سرویس‌های ایمیل

پروژه Penny Post  از هش‌کش و کلاینت تاندر برد شرکت موزیلا برای ارائه خدمات ایمیل مقرون به صرفه و کاربردی استفاده می‌نماید.

 

سرویس پستمارک مایکروسافت

مایکروسافت (با نام Email Postmark  در سرویس هات میل، اکسچنج و اوت‌لوک) که با سرویس ناشناس i2p  و دیگر سرویس های مرتبط ادقام شد و کارایی خود را به همگان نشان داده است.

بلاگ‌ها

همانند صنوق‌های ایمیل بلاگ‌ها نیز هدف حمله اسپمرها به خصوص در قسمت نظرات به شمار می‌روند، سایت‌های مربوط به بلاگ‌ها نیز از کد جاوا اسکیپت هش‌کش  برای جلوگیری از اسپم شدن بخش نظرات استفاده می‌نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *